Napoje z miodem

  • Napój 1. Zagotować litr wody z skórką otartą z połowy cytryny. Po oziębieniu dodać 4 łyżki miodu oraz sok z 2-ch cytryn.
  • Napój 2. Odwirować sok z 75 dag marchwi, dodać 3 łyżki miodu, sok z 2-ch cytryn oraz pół litra wody.
  • Napój 3. Zagotować pół kilograma dostępnych owoców: agrestu, malin, czarnych jagód, jabłek, poziomek, truskawek, porzeczek, rabarbaru z jednym litrem wody. Dodać trzy łyżki miodu.
  • Napój 4. Zagotować litr mleka, dodać 3 łyżki miodu i cynamon do smaku.
  • Napój 5. Zmiksować szklankę soku pomidorowego z trzema szklankami jogurtu i 4 łyżkami miodu.
  • Miodowe kakao. W rondelku wymieszać trzy łyżki miodu z trzema łyżkami kakao, 100 ml wody. Następnie zagotować i gotować przez ok. 5 minut. Odstawić z ognia, dodać łyżeczkę wanilii i wymieszać. Przed użyciem dodawać czekoladową mieszankę do gorącego mleka.
  • Herbata cytrynowa z miodem. Zalać trzy torebki herbaty czarnej lub zielonej trzema szklankami wrzącej wody. Dodać kawałek kory cynamonu. Parzyć przez 3-5 minut. Oddzielić herbatę, cynamon, dodać szklankę soku z grejpfruta i dwie łyżki miodu.
Miód, naturalna żywność

Napoje alkoholowe z miodem

  • Piwo grzane korzenne. Zagrzać jedną butelkę piwa z dwoma łyżkami miodu, dwoma goździkami, odrobiną gałki muszkatołowej. Podawać na gorąco. Rozgrzewa.
  • Poncz cytrusowy. Do trzech szklanek mocnej herbaty dodać dwie łyżki miodu, szklankę soku pomarańczowego oraz wycisnąć sok z jednej cytryny. Wymieszać, dodać cynamonu do smaku, ochłodzić.
  • Krupnik. Zagotować szklankę wody z szklanką miodu, odszumować, dodać 6 goździków, szczyptę wanilii, łyżeczkę cynamonu, skórkę z połowy pomarańczy. Kilkakrotnie zagotować. Następnie dodać dwie szklanki spirytusu, wymieszać i podawać na gorąco. Dobrze rozgrzewa.
  • Miodowe brandy. Rozpuścić w ½ litra wody 2 łyżki miodu. Wlać do shaker´a, dodać kilka kostek lodu, ¼ litra brandy, kilka łyżek śmietanki. Dokładnie wymieszać, wstrząsać.
  • Malinowy likier. Zagotować ½ kg miodu z 1½l wody, odszumować. Dodać ¾l spirytusu, 1 litr malinowego soku, dobrze wymieszać. Rozlać do butelek, odstawić na kilka tygodni.
  • Likier z kwiatu lipowego. Świeżo zebrane lipowe kwiaty ułożyć w dużym słoiku do połowy jego pojemności. Następnie zalać kwiaty czystym spirytusem. Wystawić zamknięty słoik na ciepłe, słoneczne miejsce na dwa tygodnie. Po maceracji nalew zlać i przecedzić. Zagotować 700 gram miodu z 1¼ l wody, odszumować. Do 1 l nalewu dodać 1 l miodowego roztworu, wymieszać. Rozlać i odstawić na kilka tygodni. Likier jest doskonały na przeziębienia i kaszel.

Ciastka, ciasta, słodycze z miodem

  • Całuski. Wymieszać 35 dag mąki z 20 dag miodu. Dodać łyżeczkę cynamony i dwa utłuczone przesiane goździki oraz dwa ubite na sztywno jajka. Zagnieść ciasto, rozwałkować je, powycinać z ciasta kółeczka i ułożyć na blasze. Piec dwie godziny w średnio gorącym piecu. Po wystudzeniu pokryć dowolnym lukrem.
  • Rogaliki. 15 dag masła utrzeć z 10 dag miodu. Dodać 6 dag rozdrobnionych orzechów włoskich i 25 dag mąki. Zagnieść ciasto, rozwałkować, wykrawać rogaliki. Piec w średnio nagrzanym piecu. Jeszcze gorące posypać cukrem pudrem z wanilią.
  • Miodownik rosyjski. Wymieszać kilogram miodu z 10 dag cukru i 3-ma łyżkami masła. Mieszaninę mieszając podgrzewać do wrzenia. Zdjąć z ognia, dodać 40 dag mąki, dobrze wyrobić, ochłodzić, dodać 5 jajek, pół łyżeczki sody oczyszczonej, pół łyżeczki zmielonych korzeni. Ciasto rozwałkować do grubości 2 cm. Piec w temperaturze 200°C przez 50 minut.
  • Piernik moskiewski. Wymieszać 20 dag miodu z 20 dag pszennej mąki, 20 dag żytniej mąki, czterema jajkami, łyżeczką sody oczyszczone. Wyrobić i rozwałkować na grubość 1 cm i odstawić na dwie godziny. Piec w temperaturze 200 °C przez 40 minut.
  • Ciastka owsiane. Zmiksować pięć łyżek miodu z ¼ szklanki oleju i ¾ szklanki wody. Dodać cztery szklanki płatków owsianych, jedną szklankę bakalli: rodzynek, sezamu, rozdrobnionyc orzechów, wiórków kokosowych. Przełożyć na nasmarowaną tłuszczem blachę małe porcje ciasta. Uformować ciastka i piec w temperaturze 200°C przez 25 minut.
  • Ciastka dietetyczne. Wymieszać 35 gram mąki z 15 gramami otrąb pszczennych, 10 gramami miodu, 3 jajami. Ciasto dobrze zagnieść, rozwałkować na grubość ½ cm. Wykrawać ciastka i umieszczać na wysmarowanej tłuszczem blasze. Można posmarować żółtkiem. Wypiekać w temperaturze 180°C przez około 15 minut. Ciastka ułatwiają trawienie, regulują układ pokarmowy.
  • Kutia wigilijna. 250 gramów łuskanej pszenicy zalać wodą na noc. Po namoczeniu gotować aż zmięknie, odcedzić na sicie. Sparzyć gorącą wodą 200 gramów maku, następnie dwukrotnie przekręcić przez maszynkę. Wymieszać pszenicę z makiem, dodać 250 gramów miodu oraz bakalie: rodzynki, sparzone wrzątkiem i obrane ze skórki migdały, orzechy włoskie, daktyle, starta skórka z cytryny (razem około 300 gramów). Dokładnie wymieszać, doprawić wanilią, odstawić na kilka godzin.
  • Bita śmietana z miodem. Do dobrze ubitej śmietany dodać płynnego miodu i wanilii według smaku.
  • Rabarbar w miodzie. ¼kg miodu łagodnie zagotować, usunąć pianę. Do wrzącego miodu dodać 1kg obranych ze skórki i pokrojonych na 5cm kawałki łodyg rabarbaru. Po dwóch minutach gotowania odcedzić rabarbar i przełożyć go do ½l słoików. Do słoików dodać po dwa goździki i kilka kawałeczków cynamonowej skórki. Miód ponownie zagotować, usunąć pianę i schłodzić. Następnie zalać nim rabarbar, szczelnie zamknąć. Pasteryzować tak jak inne przetwory owocowe.
Miód lipowy w kuchni

Miód do kanapek

  • Miód do smarowania. Wymieszać i utrzeć ze sobą 60 dag masła z 40 dag miodu. Długo zachowuje świeżość.
  • Miód do smarowania. Wymieszać i utrzeć ze sobą 30 dag miodu z 30 dag masła. Dodać łyżeczkę kawy instant rozpuszczonej łyżeczce wrzątku, dobrze wymieszać.
  • Miód do smarowania. Wymieszać i utrzeć ze sobą 30 dag masła z 15 dag miodu, dodać drobno rozdrobnione suszone owoce, orzechy, cynamon.
  • Miód do smarowania. Wymieszać 25 dag białego sera z 10 dag miodu, 4 łyżkami śmietany.
  • Dżemy na miodzie. Na jeden kilogram owoców np: porzeczek, czereśni, wiśni, truskawek, agrestu, moreli dać 800 gramów miodu. Owoce po umyciu, rozdrobnieniu, mieszane są z miodem i gotowane aż do uzyskania pożądanej gęstości. Gorący dżem przełożyć do słoików i przykryć kocykiem (pasteryzacja).
  • Przysmak miodowy. Zemleć 5 orzechów, dodać starte na miazgę 3 ząbki czosnku, dodać 4 łyżki miodu. Wymieszać, odstawić na kilka godzin.
  • Musztarda miodowa. Do szklanki musztardy dodać jedną łyżkę miodu, dwie łyżki startego chrzanu. Wymieszać. Jest to dobra przyprawa do mięs i wędlin na zimno.
  • Zioła z miodem. Do rondelka z ½ kg miodu dodać łyżkę świeżych lub łyżeczkę suszonych ziół. Może to być: tymianek, lawenda, mięta, rozmaryn, płatki kwiatu róży. Wymieszać i lekko podgrzać mieszankę. Przelać do słoików, szczelnie zamknąć, przytrzymać przez tydzień w pokojowej temperaturze, aby miód nabrał smaku i zapachu wybranego zioła. Ponownie lekko podgrzać dla uzyskania mniejszej lepkości i odcedzić zioła. Rozlać do słoików. Doskonały miód do słodzenia herbaty, smarowania grzanek, naleśników itp.

Mięso z miodem

  • Kiełbasa z miodem. Jedną cebulę pokroić i podsmażyć na łyżce masła aż będzie szklista, odstawić. Do głębokiej patelni wlać ½ puszki piwa, doprowadzić piwo do wrzenia, dodać 50-60 dag kiełbasy pokrojonej na około 10 mm plasterki. Gotować tak długo, aż połowa piwa wyparuje, wówczas dodać resztę piwa z puszki. Do patelni dodać 2-3 łyżki miodu, 2-3 łyżki musztardy, pieprz i chilli do smaku, zagotować. Dodać cebulę.
  • Skrzydełka z miodem. Do dużej miski dodać: trzy łyżki miodu, trzy łyżki sosu sojowego, dwie łyżki soku z cytryny, jeden starty ząbek czosnku, łyżeczkę pieprzu według smaku. Całość wymieszać. Do marynaty włożyć skrzydełka kurze (ok. jednego kilograma), dokładnie pokrywając płynem. Odstawić do lodówki na 2-4 godziny, od czasu do czasu przekładając skrzydełka w marynacie. Piec na grillu lub w piekarniku.
  • Szynka w miodzie. ¼ kg szynki upiec w piekarniku, lub usmażyć na patelni. Do rondelka dać dwie łyżki miodu, trzy łyżki wody, 1½ łyżeczki musztardy, ½ łyżeczki imbiru, ¼ łyżeczki mielonych goździków, wymieszać i delikatnie podgotować przez 2-3 minuty. Szynkę podzielić na porcje i pokryć sosem.
  • Kurczak z miodem. Kawałki kurczaka nasolić i przyprawić pieprzem do smaku. Do naczynia z 100 gramami miodu dodać sok z połowy cytryny, wymieszać. Mieszaniną natrzeć kawałki kurczaka i odstawić do lodówki na cztery godziny. Następnie polać kurczaka nadmiarem zaprawy, wstawić do piekarnika i ostro przypiec, następnie zmniejszyć temperaturę i piec przez 1½ godziny, polewając od czasu do czasu wytapianym sokiem.
  • Kurczak z miodem i ananasem. Kurczaka poporcjować, przyprawić solą. Do miski dodać trzy łyżki miodu, 250 gram ananasa konserwowego, drobno pokrojonego, jedną cebulę pokrojoną w talarki, ½ pół łyżeczki słodkiej mielonej papryki, trzy łyżki oleju, trzy łyżki octu winnego. Marynatę wymieszać i pokryć nią kawałki kurczaka, odstawić w chłodne miejsce na trzy godziny. Następnie lekko skropić wodą i upiec w piekarniku. Podawać z ryżem.

    Sałatki z miodem, przystawki

    Sałatki z miodem
    • Sałatka owocowa. Do miski dodać:trzy łyżki miodu, trzy łyżki soku cytrynowego lub z limonki, ½ łyżeczki cynamonu, 15 dag przepołowionych truskawek, cztery owoce kiwi, obrane i pokrojone w plasterki, dwie obrane i rozdrobnione pomarańcze. Całość delikatnie wymieszać, przykryć, schłodzić przed podaniem.
    • Sałatka owocowa z miodem. Do miski dodać: cztery łyżki jogurtu, dwie łyżki majonezu, dwie łyżki miodu, ¾ łyżeczki startej skórki pomarańczowej, ½ łyżeczki musztardy, trzy łyżki soku pomarańczowego. Dokładnie wymieszać. Do zaprawy dodać ½ kg dowolnych owoców (banany, pomarańcze, kiwi, truskawki, wiśnie itd.). Wymieszać delikatnie, przykryć i schłodzić w lodówce przed podaniem.
    • Marchew z miodem. ½ kg marchewki pokroić na 1 cm plasterki. Zagotować w rondelku wodę na dużym ogniu, dodać do wody marchew, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień. Gotować do stanu lekko miękkiego. Odcedzić wodę, do rondla dodać dwie łyżki miodu, dwie łyżki masła, dwie łyżki posiekanej naci pietruszki lub dwie łyżeczki suszonej naci. Gotować na słabym ogniu aż marchew się zaszkli się.