Apiterapia, pasieka Rostkowski, Wrociszów Dolny. Apiterapia, pasieka Rostkowski.


Miód a zdrowie

Przepisy z miodem

Miód w kuchni

Miód w kosmetyce

Propolis pszczeli

Pyłek pszczeli

Oferta

Kontakt

Pytania i odpowiedziRóżne

Strona
główna
Miód
a zdrowie
Przepisy
z miodem
Propolis Pyłek
pszczeli
Pytania
i odpowiedzi
Oferta Kontakt O pasiece Pliki
Download
Łącza
Linki

Miody pszczele - nasza oferta.


Aktualna oferta sprzedaży, kliknij tu:!!!


Wstęp - podstawowe wiadomości o miodzie

                 Polskie miody to zdrowa żywność i naturalne leki
Miód - naturalny słodki produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły z nektaru roślin lub innych słodkich soków roślinnych (spadzi), wzbogacony i przetworzony pod wpływem wydzielin gruczołów pszczół i dojrzewający w plastrach. Nektar to aromatyczna, słodka wydzielina nektarników roślin (miodników), zbierana przez pszczoły i przerabiana przez nie w ulu.
Spadź to słodka ciecz występująca na liściach, igłach, młodych pędach w miejscach nakłuć przez mszyce, czerwce i miodówki. W soku roślinnym jest dużo białka wykorzystywanego przez te owady, oraz dużo cukrów nie spożywanych przez nie. Pozostawiony gęsty sok jest zbierany przez pszczoły i przerabiany w ulu na miód.
Świeży miód jest płynny, nazywamy go patoką. Po pewnym czasie zależnym od gatunku miodu krystalizuje, nazywa się wówczas krupcem.
Poszczególne gatunki miodu mają zbliżony skład chemiczny i charakteryzują się zbliżonymi właściwościami chemicznymi, leczniczymi i odżywczymi. Są jednak miody szczególnie bogate w jakieś składniki, dzięki którym miody te są szczególnie przydatne w określonych schorzeniach.

Miód wielokwiatowy z rzepakiem


Jerzy Gala

Miód wielokwiatowy-
-każdy ci to powie
-wyleczy z alergii
i zapewni zdrowie

Wiosenny miód wielokwiatowy, miód "tysiąca kwiatów" wytwarzany jest z nektaru kwiatów roślin kwitnących od marca do końca maja na łąkach,na polach uprawnych i w sadach. Dzięki takiemu pochodzeniu miodu wielokwiatowego uzyskujemy produkt spożywczy o bardzo bogatym składzie chemicznym.
Miód wielokwiatowy o barwie jasnokremowej bogaty jest w glukozę i fruktozę, zawiera dużo cennego krzemu i innych biopierwiastków. Duża zawartość glukozy i fruktozy to cenne źródło energii dla serca, osób osłabionych. Składniki te także wspomagają wątrobę. Miód ten zawiera ziarenka pyłku kwiatowego roślin kwitnących wiosną, dzięki czemu stosuje się go w leczeniu chorób alergicznych dróg oddechowych.
Zastosowanie: osłabienie fizyczne i psychiczne, wzmocnienie serca, alergie dróg oddechowych.

Miód wielokwiatowy z akacjąJerzy Gala

Jeśli zgaga ci doskwiera,
jeśli wrzód w żołądku wzbiera,
miód z akacji cię wspomoże,
śluzu doda, kwasy wzmoże.

Czerwcowy miód wielokwiatowy, miód wytwarzany z dużym udziałem nektaru akacji, obficie w tym okresie kwitnącej. Kwitną również w tym okresie dające cenny nektar maliny, jeżyny, śnieguliczka, kruszyna i inne krzewy. Na łąkach kwitnie biała koniczyna, na obrzeżach pól uprawnych chaber bławatek.
Miód z akacją zawiera dużą ilość fruktozy, a także glikozydy, olejki eteryczne, alkaloidy, izoflawony. Przyspiesza regenerację błon śluzowych żołądka, wzmaga wydzielanie śluzu (osłania błonę śluzową żołądka przed kwasem żołądkowym). Działa moczopędnie, bakteriobójczo.
Zastosowanie: choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, zaburzenia przewodu pokarmowego, schorzenia nerek i dróg moczowych.

Miód lipowyJerzy Gala

Kiedy grypa znów cię zmoże,
miód lipowy ci pomoże.
On wyleczy cię z anginy
bez brania tetracykliny

Miód lipowy pozyskiwany jest z kwiatów lipy. W mojej pasiece miód ten jest wzbogacony o nektar innych roślin kwitnących w tym okresie: koniczyna biała, śnieguliczka, malina, jeżyna i inne.
Miód ten o barwie jasnożółtej, zapachu kwiatów lipy, ma smak lekko ostry. W swoim składzie zawiera związki występujące w kwiatach lipy, jest bogaty w enzymy, związki eteryczne. Charakteryzuje się działaniem antybiotycznym, niszczy szkodliwe drobnoustroje, działa rozkurczowo, uspokająco, lekko moczopędnie.
Zastosowanie: przeziębienia, grypa, schorzenia dróg oddechowych, kaszel, stres, bezsenność, lekkie nadciśnienie.

Miód gryczany


Jerzy Gala

Gdy wątroba ci dokucza,
pamięć słabnie, życie wzburza,
miód gryczany serce wzmoże
a glikogen ci pomoże

Miód gryczany uzyskiwany jest z nektaru biało-różowych kwiatów gryki. Ma barwę brunatną, smak jego jest charakterystyczny, ostry. Zawiera typowe związki występujące w kwiatach gryki, dużo rutyny i jej pochodnych.
Miód gryczany zawiera szczególnie dużo fruktozy, jest bogaty w aminokwasy, enzymy, zawiera magnez, żelazo i inne cenne biopierwiastki, odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną.
Zastosowanie: zapobieganie i leczenie chorób układu krążenia, nerwica wegetatywna serca i żołądka, ochranianie i odtruwanie wątroby, niedokrwistość z niedoboru żelaza, wyczerpanie psychiczne, regeneracja organizmu. Sprzyja tworzeniu się kostnicy po złamaniach.

Miód wielokwiatowy letniJerzy Gala
To pszczoła miodna dla nas się trudzi
By miód wspaniały zapewnić dla ludzi.

Jest to miód z roślin kwitnących w okresie lata, w miesiącach czerwiec i lipiec. Miód ten to energia słońca zamieniona w energię miodu.
Nektar, efekt fotosyntezy roślin zbierany jest pracowicie przez pszczoły i znoszony do ula, przetwarzany następnie na miód według receptury liczącej miliony lat. Tak więc spożywając miód letni przyswajamy energię słońca z poprzedniego lata.
Zastosowanie: zwiększa odporność organizmu na choroby, zwiększa siłę życiową, usuwa zmęczenie, wzmacnia serce.

Miód kremowyJerzy Gala
Pszczoła
Ona ciągle nas ratuje
W ulu miód przygotowuje
Lek to duszy, lek to ciała
Natura go ludziom dała.

Jest to miód o konsystencji masła, dość łatwo się rozsmarowuje po pieczywie, nie ścieka z kanapek, nasze małe dzieci nie będą nim "upaprane".
Nie wolno przechowywać miodu kremowanego w lodówce, twardnieje. Lecz wyjęty z lodówki do temperatury pokojowej po upływie doby mięknie, wraca do stanu poprzedniego.

Miód na prezentMiód, dobry prezent

Jeśli szukasz dobrego prezentu dla kogoś bliskiego, dobrym rozwiązaniem może być podarowanie zestawu miodów w ładnym opakowaniu.
W estetycznym opakowaniu mieszczą się trzy słoiki po 0.4 kg miodu. Rodaj miodu można wybierać z oferowanych przez pasiekę gatunków.
Taki "zestaw startowy" pozwoli obdarowanemu zapoznać się z zaletami miodu, aby następnie wybrać swój miód, ten ulubiony.

Pyłek kwiatowy, obnóża


Jerzy Gala

Pyłek kwiatowy, to lek wyborowy,
dla serca, prostaty a także wątroby.

Pyłek kwiatowy - obnóża

Pyłek kwiatowy zbierany z kwiatów przez pszczoły w postaci obnóży jest dla nich podstawowym źródłem białka, aminokwasów, tłuszczy, witamin, soli mineralnych. Jest uważany za najwartościowszy roślinny produkt odżywczy. Pyłek ma działanie regenerujące, odtruwające, antybakteryjne, lecznicze i odżywcze.
Więcej o pyłku, składzie chemicznym, właściwościach, zastosowaniu,kliknij Miód rzepakowy na alergie pyłkowe. tu!!
Zastosowanie: choroby przewodu pokarmowego, prostaty, choroby skóry, nerwice, stany zapalne, mażdżyce naczyń, cukrzyca.

Pyłek kwiatowy w miodzieDwa w jednym, czyli pyłek kwiatowy w miodzie. Zawiera 10% pyłku kwiatowego. Połączenie miodu z pyłkiem daje produkt o składzie chemicznym będącym sumą składu miodu i pyłku. Również połączone są efekty ich działania.
Szczególnie ceniony jest przez dzieci. Spożywać bezpośrednio, bądź rozcieńczony wodą lub sokiem (lepsza przyswajalność).
Zalecane dawki:
dzieci - 3razy dziennie po łyżeczce
dorośli - 3 razy dziennie po dwie łyżeczki

Propolis (kit pszczeli) - surowiec

Jerzy Gala

Propolisu daj mi luby
Jeśli nie chcesz mojej zguby.


Propolis (kit pszczeli) - obnóża
Propolis jest to żywiczna substancja wytwarzana przez pszczoły z wydzielin pączków wielu drzew. Używany jest przez nie do celów ochronnych, uszczelniających, zabezpieczających ul przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów.
Skład chemiczny propolisu jest niezwykle bogaty, ponad 300 składników. Są to flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, witaminy, mikroelementy, aminokwasy itd. Propolis jako surowiec zawiera także domieszkę wosku pszczelego, drobiny drewna z ramek, pyłek kwiatowy. Propolis ma działanie niszczące badź hamujące rozwój bakterii, grzybic, wirusów. Wykazuje także działanie detoksykujące, przeciwzapalne.
Więcej o propolisie i jego właściwościach,kliknij Miód gryczany odtruwa wątrobę. tu!!
Zastosowanie: choroby układu oddechowego (grypa, katar, przeziębienia), choroby układu pokarmowego, choroby skóry, rany, oparzenia i inne.
Miód rzepakowy na osłabienie psychiczne.


Pyłek kwiatowy zawiera minerały, witaminy, białka.

Miód rzepakowy na alergie. Pszczoły - zapylaczki
78% naszej flory to rośliny owadopylne. Dzięki głównie pszczołom procent zawiązywania owoców zwielokratnia się np:
Miód akacjowy na owrzodzenie żołądka. jabłoni 5-krotnie
Miód akacjowy na zaburzenia przewodu pokarmowego. gruszy 10-krotnie
Miód akacjowy na schorzenia nerek. czereśni 35- krotnie
Miód akacjowy na schorzenia dróg moczowych. śliw 20-krotnie
Miód lipowy na przeziębienia. agrestu 3-krotnie
Miód lipowy na grypę. porzeczki 2-krotnie
Miód lipowy na kaszel. cebuli 6-krotnie
Miód lipowy na stres. ogórków 70-krotnie
Miód lipowy na bezsenność. fasoli 15-krotnie
Miód lipowy na lekkie nadciśnienie. gryki 2-krotnie
Miód gryczany na nerwicę serca. słonecznik 7-krotnie
Miód gryczany na niedorkwistość. koniczyna 300-krotnie


Miód, ulubiona dieta misia.

Miód gryczany regeneruje organizm. Skąd pszczoły biorą nektar?
Z kwiatów? Nie tylko. Zwykle nektar wydzielany jest przez gruczoły, tzw. nektarniki znajdujące się wewnątrz kwiatów. Najczęściej na dnie kwiatowym.
Są rośliny, w których wytwarzany nektar znajduje sobie ujście na innych częściach rośliny poza kwiatem. Mogą to być ogonki liściowe, łodygi, spodnia część liści, przylistki.
Nektarniki poza kwiatem może posiadać czereśnia, katalpa, wyka, chaber bławatek.

Miód gryczany złamania kości.

Chaber bławatek, roślina z której po przekwitnięciu pszczoły nadal pobierają nektar, nawet gdy już opadają płatki.Miód gryczany na nerwice żołądka.

Miód pszczeli - apteka z ula. ks. Jan Dzierżon
26 X 2006r. to 100 lat od śmierci tego najbardziej znanego polskiego pszczelarza. Dzierżon odkrył, że trutnie rozwijają się z jaj niezapłodnionych. Zjawisko takie, to partogeneza czyli dzieworództwo, wówczas zupełnie nie znane. Za to odkrycie i szereg innych został odznaczony wieloma orderami różnych państw (patrz zdjęcie powyżej), tytułami doktora honoris causa.

Miód pszczeli prosto z pasieki.

Znaczek Poczty Polskiej wydany z okazji 50 rocznicy śmierci Jana Dzierżona.


-
-

Celem tej strony jest dostarczanie informacji na temat produktów pszczelich, lecz treść jej nie ma na celu udzielania medycznych porad. Czytelnicy powinni zwracać się do lekarzy po porady dotyczące zdrowia. Informacje zawarte na tej stronie według mojej wiedzy są poprawne, lecz bez gwarancji ich ścisłości. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki nieprawidłowego wykorzystania przedstawionych tu informacji.

Copyright © 2005-2021 Edmund Rostkowski