Apiterapia, pasieka Rostkowski, Wrociszów Dolny. Apiterapia, pasieka Rostkowski.


Miód a zdrowie

Przepisy z miodem

Miód w kuchni

Miód w kosmetyce

Propolis pszczeli

Pyłek pszczeli

Oferta

Kontakt

Pytania i odpowiedzi



Różne

Strona
główna
Miód
a zdrowie
Przepisy
z miodem
Propolis Pyłek
pszczeli
Pytania
i odpowiedzi
Oferta Kontakt O pasiece Pliki
Download
Łącza
Linki


Jak powstaje ta strona.

Biblioteka dla pszczelarzy

-czyli moje źródła wiadomości na temat apiterapii oraz zasady opracowywania tematów.

Własne doświadczenia.

Prowadzę pasiekę od 1985 roku i co jest rzeczą naturalną stosowałem w swojej i rodziny diecie miód jako żywność, jako środek wspomagający leczenie. Z czasem zainteresowałem się zastosowaniem miodu w innych dziedzinach. Następnym produktem pszczelim, który zaczeliśmy stosować był propolis, głownie stosowany w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia szeregu chorób. Ostatnim produktem pszczelim, który zaczeliśmy stosować jest pyłek kwiatowy, źródło wielu witamin, składników mineralnych, zyskujący coraz większe powodzenie.

Czasopisma pszczelarskie.

To wielkie źródło informacji o produktach pszczelich i ich zastosowaniu. Posiadam wszystkie roczniki "Pszczelarstwa" od 1968 roku, wszystkie roczniki czasopisma "Pasieka", wszystkie roczniki czasopisma "Pszczelarz Polski", kilka roczników czeskiego czasopisma "Včelařství", kilka roczników amerykańskiego "American Bee Journal".

Ksiązki, broszury, materiały konferencyjne.

Wykaz posiadanych przez mnie ksiązek znajduje się tu:   Literatura
Moja biblioteka w dziedzinie apiterapii wynosi kilkadziesiąt tytułów. Pomijam w wykazie książki związane z prowadzeniem samej pasieki, które zwykle posiadają krótsze lub dłuższe działy poświęcone produktom pszczelim.
Część wydawców, autorów publikuje swoje prace w formie opracowań dostępnych on-line. Wykaz takich materiałów znajduje się tu:   Łącza, linki

Internet, wielkie źródło informacji

Gdy wpiszemy w okienku Google słowo "apitherapy" otrzymamy w odpowiedzi 150-200 tysięcy odpowiedzi zawierających ten temat.
Gdy wpiszemy "apiterapia" otrzymamy w odpowiedzi 90-100 tysięcy odpowiedzi. Podobne wyniki dają zapytania w innych językach. Korzystam z informacji publikowanych w języku angielskim, polskim, czeskim, rosyjskim.
To daje nam informację o ogromnym zainteresowaniu apiterapią na całym świecie. To i tak to niewiele w porównaniu z tematami związanymi z urodą. Zapytanie w Google "Cleopatra secrets beauty", czyli "Tajemnice urody Kleopatry" da nam wynik blisko 700 tysięcy odpowiedzi.

Wybór i opracowanie.

Przy wyborze i opracowywaniu tematów stosuję następujące metody:
  1. Wybieram informacje mogące zainteresować przeciętnego człowieka, który, gdy kupi miód, pyłek, propolis szuka informacji. Co z tym teraz mam zrobić, jak używać?
  2. Jeśli podaję przepisy, to te bardzo proste, składające się z składników powszechnie znanych i dostępnych, łatwe do wykonania.
  3. Wszelkie informacje, przepisy staram się weryfikować w różnych źródłach. Dotyczy to również informacji nadsyłanych przez klientów. Wiarygodna dla mnie jest informacja występują w różnych źródłach, nie zawierających sprzecznych wiadomości. Przykład. W Rosji stosuje się w leczeniu osyp martwych pszczół (podmor). Niektóre leki stosuje się na bazie alkoholu. Część autorów ostrzega pacjentów przed łączeniem martwych pszczół (zawierających jad) z alkoholem i zalecają szczególną ostrożność. Inni twierdzą, że właśnie przypadki uczuleń na jad pszczeli (po użądleniu) leczy się miksturą zawierającą alkohol, więc nie ma niebezpieczeństwa. Więc, doniesienia sprzeczne.
    Ostrożności nigdy za wiele. Dlatego w stopce strony zamieściliśmy informację: Celem tej strony jest dostarczanie informacji na temat produktów pszczelich, lecz treść jej nie ma na celu udzielania medycznych porad. Czytelnicy powinni zwracać się do lekarzy po porady dotyczące zdrowia. Informacje zawarte na tej stronie według mojej wiedzy są poprawne, lecz bez gwarancji ich ścisłości. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki nieprawidłowego wykorzystania przedstawionych tu informacji.
  4. Własne doświadczenia. Są one często głównym weryfikatorem spotykanych informacji. Jakże często mieliśmy nieudane próby z niektórymi przepisami. A niekiedy wykonane maseczki były tak smaczne, że panie wolały ją zjeść, niż nałożyć na twarz :)), więc kolejna porażka.
  5. Opracowuję informacje samodzielnie, jeśli występują podobieństwa z informacjami podawanymi przez innych autorów, to są one przypadkowe, związane z poruszaniem się w podobnej tematyce, bądź z korzystaniem z podobnych bądź pochodnych źródeł.
    Staram się zachować pewien własny styl podawania informacji, mam nadzieję, że są one przystępne. Nie jest moim celem pisanie pracy naukowej.
Ideą mojej strony jest bezpłatny dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów. Pszczelarstwo, to moja pasja, nagrodą za pracę i koszty utrzymania tej strony są telefony, e-maile zadowolonych czytelników.

Ksiązki, pszczelarstwo, pasieka.

Dla ciekawych


Dieta pszczół to pyłek i nektar.

! Dlaczego pszczoły zbierają pyłek?
Zapłodnienie rośliny następuje, gdy nastąpi zlanie komórki plemikowej pyłku z komórką jajową zalążka kwiatu. Powstaje zarodek rośliny. Pyłek zawiera więc, niezbędne składniki potrzebne do powstania nowego życia rośliny. Pszczoły zapylając rośliny, jako nagrodę za pracę otrzymują nektar i pyłek. Aby zebrać jeden "ładunek" pyłku muszą zebrać od 500 tysięcy do 5 milionów ziarenek pyłku, odwiedzając około 1500 kwiatów. Po co ten trud? Bogaty w składniki pyłek, spożywany przez pszczoły karmicielki jest "surowcem" niezbędnym do wydzielania przez nie mleczka pszczelego, "pokarmu wybrańców". Mleczkiem pszczelim żywiona jest matka składająca do 150 tysięcy jaj w sezonie, żywione są również młode pszczele larwy. Rodzina pozbawiona pyłku skazana jest na wymarcie. A więc trud zbioru pyłku ma wielki sens, rozwój rodziny pszczelej. Na tym polega "ekonomia przyrody pszczół", każdy trud ma swój sens.


-
-

Celem tej strony jest dostarczanie informacji na temat produktów pszczelich, lecz treść jej nie ma na celu udzielania medycznych porad. Czytelnicy powinni zwracać się do lekarzy po porady dotyczące zdrowia. Informacje zawarte na tej stronie według mojej wiedzy są poprawne, lecz bez gwarancji ich ścisłości. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki nieprawidłowego wykorzystania przedstawionych tu informacji.

Copyright © 2005-2021 Edmund Rostkowski