Apiterapia, pasieka Rostkowski, Wrociszów Dolny. Apiterapia, pasieka Rostkowski.


Miód a zdrowie

Przepisy z miodem

Miód w kuchni

Miód w kosmetyce

Propolis pszczeli

Pyłek pszczeli

Oferta

Kontakt

Pytania i odpowiedzi



Różne

Strona
główna
Miód
a zdrowie
Przepisy
z miodem
Propolis Pyłek
pszczeli
Pytania
i odpowiedzi
Oferta Kontakt O pasiece Pliki
Download
Łącza
Linki

Miód w kosmetyce - "Najzdrowsza apteka to pszczela pasieka"

Naturalne kosmetyki z miodem.

Miód w kosmetyce.


Miód w kosmetyce. Historia i przyszłość.

Przez całe stulecia legendarne piękne kobiety dla podtrzymania młodości, pięknej skóry, pięknych włosów stosowały kosmetyki zawierające miód. Kleopatra stosowała kąpiele w oślim mleku i miodzie. Poppea, żona cesarza Nero używała mieszaniny mleka i miodu w formie okładów podtrzymujących piękny, młody wygląd jej twarzy.
Gdy powstawały pierwsze fabryki kosmetyków w XIX w. miód był częstym ich składnikiem. Współczesne wytwórnie kosmetyków powracają do starych receptur i coraz częściej stosują miód w swoch wyrobach. Ostatnie badania naukowe potwierdzają bowiem silne działanie antybiotyczne miodu. Miód hamuje rozwój bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków.


Naturalnie nawilża skórę.

Zdolność skóry do utrzymywania odpowiedniej wilgotności jest warunkiem jej elastyczności, miękkości, gładkości. Z upływem czasu, zwłaszcza gdy skóra jest wystawiona na działanie niekorzystnego środowiska, różnych środków chemicznych traci zdolność utrzymywania wody, staje się sucha, pomarszczona.
Miód jest środkiem pomagającym w nawilżeniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry. Stąd jest naturalnym składnikiem wszelkiego rodzaju kosmetyków, nawet tych do delikatnej skóry, w tym dzieci.

Miód a naturalna uroda.


Maseczki, okłady z miodem.

  1. Do jednego żółtka dodać łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Po utarciu uzyskamy maseczkę oczyszczającą skórę. Stosować do kilku razy dziennie.
  2. Wymieszać trzy łyżki miodu z trzema łyżkami śmietany i z dwoma żółtkami. Maseczka dla cery suchej.
  3. Utrzeć żółtko z łyżeczką miodu i z łyżeczką gliceryny. Uzyskaną maseczkę stosować na twarz, szyję na około kwadrans. Zmiękcza i oczyszcza skórę.
  4. Wymieszać jedną łyżkę miodu z trzema łyżkami twarożku homogenizowanego i jednym żółtkiem. Nałożyć maseczkę na umytą rumiankiem skórę twarzy na pół godziny. Stosować na cerę suchą.
  5. Okład miodowo-pyłkowy. Do łyżki miodu kolejno dodawać i mieszać: jedną łyżkę pyłku kwiatowego, jedno kurze żółtko, dwie łyżki mąki skrobiowej, 4-5 kropel nalewki propolisowej. Po dokładnym wymieszaniu nanieść na gazę, nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 minut. Okład zmyć ciepłą i opłukać chłodną wodą.
  6. Zmieszać dwie łyżki miodu z jedną łyżką soku z cytryny. Wcierać w szorstką skórę pięt, rąk.
  7. Maseczka Kleopatry. Dobrze wymieszać łyżkę miodu z łyżką pełnotłustego mleka i jednym małym kurzym białkiem. Nanieść na dobrze umytą twarz i szyję. Pozostawić na 30 minut. Maska po zaschnięciu jest bardzo krucha! Maskę zmyć letnią wodą, następnie opłukać chłodną. Nałożyć krem odpowiedni do cery.
  8. Miodowa maseczka oczyszczająca. Wymieszać jedną łyżkę miodu z ½ łyżeczki soku cytrynowego i dwoma łyżeczkami mielonych migdałów. Mieszanką pocierać delikatnie skórę twarzy. Spłukać letnią wodą.
  9. Nawilżająca miodowa maseczka. Wymieszać dwie łyżki miodu z dwoma łyżeczkami mleka lub słodkiej śmietanki. Rozprowadzić po twarzy, szyi i pozostawić na 10 minut. Spłukać letnią wodą.
  10. Maseczka miodowa z jabłkiem. Wymieszać jedną łyżkę miodu z jednym obranym i przetartym jabłkiem. Nałożyć na twarz na 15 minut, spłukać. Wygładza i nawilża skórę.
  11. Miodowa maseczka oczyszczająca. Wymieszać jedną łyżkę miodu z jedną łyżką mielonych migdałów, dwoma łyżkami płatków owsianych. Dodać soku z cytryn w ilości umożliwiającej dobre zwilżenie całości. Delikatnie masować mieszanką twarz, spłukać letnią wodą.
  12. Miodowa maseczka wzmacniająca. Ubyć ze sobą jedną łyżkę miodu z jednym kurzym jajkiem, łyżeczką gliceryny. Dodać mąki w ilości niezbędnej dla uzyskania konsystencji pasty. Rozprowadzić po twarzy, szyi i pozostawić na 10 minut. Spłukać letnią wodą.

    Miód,  to również uroda, relaks.

    Kąpiele z miodem.

  13. Do wanny z wodą o temperaturze 37°C dodać 100 g miodu. Kąpiel zalecana dla chorych i wyczerpanych. Po kąpieli wziąć prysznic.
  14. Kąpiel.W wannie z ciepłą wodą (38°C) rozpuścić 350 gramów soli. W jednym litrze ciepłego mleka rozpuścić 350 gramów miodu, następnie wlać do kąpieli. Kąpiel taka odpręża, odżywia i uelastycznia skórę. Czas kąpieli do 20 minut.
  15. Kąpiel miodowo-sosnowa wzmacniająca. Kilkanaście młodych pędów sosny zalać 2-3 litrami wody, gotować przez 10 min pod przykryciem. Po 15 min przecedzić do wanny wypełnionej do ½ wodą o temp. 37 °C, dodać 200 gram miodu. Czas kąpieli 10-20 minut. Kąpiel działa pobudzająco na krążenie krwi, uspokajająco, moczopędnie, zmiejsza bóle reumatyczne.
  16. Kąpiel George Sand. Do wanny wody o temperaturze 37°C dodać ½ kg miodu, ¼ l śmietany, 30 dag soli do kąpieli. Wymieszać. Czas kąpieli 15-20 minut. Kąpiel ma na celu utrzymanie delikatnej cery.

    Miód pomaga pielęgnować włosy.

    Pielęgnacja włosów.

  17. Rozjaśniacz włosów. Dodać do 1 litra ciepłej wody łyżeczkę miodu, wymieszać. W przypadku włosów blond można dodać wyciśnięty sok z jednej cytryny. Po umyciu włosów szamponem przepłukać włosy mieszaniną. Nie spłukiwać wodą, wysuszyć normalnie.
  18. Miodowa odżywka na włosy. Wymieszać 100 gram miodu z oliwą z oliwek (1-3 łyżki w zależności od suchości włosów i skóry głowy). Zwilżyć mieszanką włosy, nałożyć czepek i pozostawić na 30 minut. Umyć głowę szamponem i spłukać jak zwykle. Włosy będą błyszczące, jedwabiste.
  19. Olejowe kompresy ziołowe. Wzmacniające, pobudzające porost włosów. Zobacz przepisy nadesłane, kliknij Nalewka z miodem i inne przepisytu!
  20. Misie lubią pszczele leki.

    Inne zastosowania miodu w pielęgnacji urody.

  21. Delikatny miodowy środek do de makijażu. Wymieszać ze sobą dwie łyżki miodu z łyżką płynnego mydła i czterema łyżkami gliceryny. Nałożyć na gąbkę lub wacik i rozprowadzić po twarzy lekko pocierając. Zmyć letnią wodą.
  22. Emulsja do szorskich rąk. Zaparzyć w jednej szklance rumianek, dodać 2 łyżki miodu i 20 gramów gliceryny. Dobrze wymieszać. Wcierać w ręce.
  23. Krem na noc. Wymieszać dokładnie 100 gramów miodu z 100 gramami oliwy z oliwek. Nakładać na twarz codziennie wieczorem.
  24. Płyn przeciw wągrom. Rozdrobnić jeden średni ogórek, zalać wrzątkiem, odstawić pod przykryciem na trzy godziny. Następnie napar wycisnąć i dodać łyżeczkę miodu, wymieszać. Za pomocą tamponu przemywać twarz, poczekać do wyschnięcia skóry, przemyć letnią wodą.
  25. Mydło miodowe. Kilogram zwykłego mydła pokroić na drobno, włożyć do emaliowanego garnka, dolać szklankę wody. Pozostawić do rozmoczenia. Następnie dodać 100 g miodu, wymieszać i podgrzać do zagotowania. Odstawić z ognia, dodać kilka kropel wonnego olejku, dobrze wymieszać i rozlać do foremek, pozostawić do stężenia. Mydło ma właściwości zmiękczające skórę. Zamiast wody możemy dodawać napary ziołowe według potrzeb.
  26. Spierzchnięte usta. Rozsmarować niewielką ilość miodu na spierzchnięte usta. Miód tworzy na ustach warstwę chroniącą przed drobnoustrojami, przyspiesza gojenie się małych ranek. To stary sposób stosowany przez nasze babcie.
  27. Miodowy płyn oczyszczający. Do ¼ l maślanki dodać łyżkę płynnego miodu. Dobrze wymieszać. Nanieść na twarz, szyję i pozostawić na 15 minut. Spłukać letnią wodą. Zmiękcza i odżywia skórę.
  28. Miodowy masaż. Metoda terapii naturalnej wykorzystująca lecznicze działanie miodu przy pomocy masażu klasycznego i miodowej aromaterapii. Miód działając regenerująco, odżywczo, wspomaga usuwanie celluitu, rozstępów skóry, blizn. Więcej..... kliknij tu!!!
Pszczoły, pszczelarstwo, pasieka.


Naturalny miód pszczeli - zdrowa dieta.

Okład miodowo-pyłkowy. Najkrócej o miodzie
Maseczki miodowe - sprawdź. Pszczoły wytwarzają miód, aby mieć zapasy żywności na okres jesienno-zimowy, gdy rośliny nie kwitną i nie ma nektaru w przyrodzie.
Kąpiele, uroda z miodem. Nektar przynoszony do gniazda, składany jest w komórkach plastra, wzbogacany w enzymy, nadmiar wody jest odparowywany, w wyniku zachodzących procesów powstaje miód.
Włosy, pielęgnacja miodem. 15-20 kg zapasów jest niezbędne rodzinie dla przetrwania zimy i wczesnej wiosny.
Kosmetyki z miodem, naturalna uroda. Silna rodzina może wytworzyć 2-3 razy więcej miodu niż potrzebuje.
Naturalne kosmetyki z miodem. Miód to: 80% naturalnych cukrów. 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein, pyłku.
Naturalna uroda z miodem. Cukry to głównie w 70% cukry proste, glukoza i fruktoza. Proporcje cukrów prostych decydują o szybkości krystalizacji miodu. Dużo glukozy, szybka krystalizacja np: miód rzepakowy. Dużo fruktozy, wolna krystalizacja np: miód akacjowy.
Miód a naturalne włosy. Krystalizacja miodu nie zmienia właściwości odżywczych i leczniczych miodu.



Katapulta. Pszczoły a wojna.

Włosy, pielęgnacja miodem. Pszczoły na wojnie!
Znanych jest wiele różnych sposobów wykorzystywania pszczół w prowadzonych działaniach wojennych. Rzymianie wyrzucali całe zasiedlone pszczołami ule w szeregi przeciwnika przy użyciu katapult. Spadające ule rozbijały się, a z nich uwalniały się dziesiątki tysięcy rozdrażnionych pszczół żądląc żołnierzy oraz konie.

Pszczoły na wojnie. Rzymianin.

Znany jest fakt z amerykańskiej wojny domowej, kiedy wojska Unii uległy popłochowi i rozsypce, gdy artyleria Południa celnym ostrzałem rozbijała ule znajdujące się obok maszerującego wojska Unii.
W okresie wojny trzydziestoletniej pszczelarz Peter Heil rzucał kószki z pszczołami na atakującą kawalerię szwedzką (pszczoły szczególnie nie lubią potu końskiego).

Kószka, dawny słomiany ul, w którym hodowano pszczoły.

W tym okresie pszczoły uratowały pewne bezbronne miasto przed plądrowaniem przez zwycięskie wojsko. Zakonnice opiekujące się pasieką na widok nadchodzących rabusiów poprzewracały kószki z pszczołami. Rozdrażnione pszczoły odpowiednio ich "przywitały" i zmusiły do odwrotu. Na cześć walecznych pszczół miasto to nosi nazwę Beyenburgen ("Beyen"=pszczoły).


-
-

Celem tej strony jest dostarczanie informacji na temat produktów pszczelich, lecz treść jej nie ma na celu udzielania medycznych porad. Czytelnicy powinni zwracać się do lekarzy po porady dotyczące zdrowia. Informacje zawarte na tej stronie według mojej wiedzy są poprawne, lecz bez gwarancji ich ścisłości. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki nieprawidłowego wykorzystania przedstawionych tu informacji.

Copyright © 2005-2021 Edmund Rostkowski